Eyl20

Bangkrai yağı

Bangkrai yağıBangkrai ağacı ( Shorea Laevis ) Endonezya’da özellikle Borneo ve Sumatra adalarında yetişen, Tik ağacından daha sert, işlenmesi zor, az bulunan, az bilinen bir tropik kerestelik ağaç.

Yapısında doğal yağlar ve çok miktarda silica ( kum ) bulunduruyor. Atmosferik şartlara inanılmaz dayanıklı, böceklere, kurtlanmaya teik ve sedirden daha dayanıklı, enteresan bir şekilde yanma mukaveti yüksek olan bir ağaç. Kılavuz deliksiz vida atmaya kalkarsanız ya vida kırılıyor ya ağaç çatlıyor. Planyada, perdah işleminde çok karşılık veriyor. Tik’e nazaran özgül ağırlığı daha fazla.

Bu ağacın kerestesinden yapılan işlerde çok uzun yıllar dayanıyor ancak zamanla rengi solup grileşiyor. Aslında malzemenin ihtiyacı yok ama, görüntü için yağlanması söz konusu. İşte Bangkrai yağı bu nedenle üretiliyor. Tik Yağı ve Danimarka Yağı gibi ana maddesi keten tohumu yağı yani bezir. Ancak Tik’e oranla daha yoğun bir odun yapısı olduğu için Tik Yağından daha ince bir yağ gerekmiş.

Bangkrai Yağını BauHaus boya bölümlerinde Alman Clou markası altında bulabilirsiniz. Tik yağına oranla daha pahalı. Uygulandığı ahşaba müthiş bir su iticilik kazandırıyor ve Tik yağına oranla dah uzun dayanıyor. Tik veya benzeri tropik ağaçlara uygulayabileceğiniz gibi meşe benzeri sert ağaçlara da uygulayabilirsiniz. 2-3 kat, o saten parlaklığını elde edinceye kadar. Her kat arasında bir gece beklemelisiniz.

Masif meşede uygulandıktan sonra su döktüğünüzde, top top su damlacıkları oluşuyor, ağaç emmiyor ve leke kalmıyor. Keza zeminde suyla temas eden noktalarda su emilmediği için leke oluşmuyor.

Eğer para sorun değil ve bulabiliyor iseniz her zaman tik yağına tercih ediniz.

[Facebook] [Google] [LinkedIn] [Email]
Print Friendly

8 Responses to “Bangkrai yağı”

 1. Derya Okumuş diyor ki:

  Merhaba,

  mutfakta kesme tahtası olarak kullanmak üzere 30x50x3 boyutlarında gürgen ağacından ( sanırım fırınlanmamış ) bir parça aldım. Satıcı ayçiçek yağı ile tek kat yağlayıp sonra kullanmamı önerdi. Buradan okuduğum kadarı ile de keten yağı daha makbulmüş. Mutfakta kullanacağımız için su ile çok temas edecek. Dayanıklı olması için siz ne önerirsiniz.
  teşekkürler.

 2. ymtalu diyor ki:

  Derya Hnm. Merhaba;

  Ayçiçek, zeytin, fındık, kekik çok farketmez. Amaç ahşabı doyurmak ve yağı su itici olarak kullanmak. Kesme tahtanız kurudukça yapmanız gerekeceği için elinizin altında hep bulunan bir yağ kullanmanız akılcı olur.

  Kesme tahtanızı suya tutup yıkar iken, her iki tarafınıda ıslatmayı unutmayınız. Tek yüzünü yıkamanız veya yağlamanız dönmesine, çatlamasına sebep olacaktır.
  Rengi solduğunda yağlanmak istediğini haber veriyor demektir. Yağ sürdükten sonra 15 dakika bekleyiniz ve emilmemiş yağları kağıt havlu veya peçete ile siliniz. Ertesi gün aynı işlemi bir kez daha tekrarlayınız.

  Ahşap kesme tahtalarını et, tavuk ve balık için kullanmayınız. Bıçak izlerinde bakteri üreyebilir. Bu ürünler için plastik veya cam olanları tercih ediniz.

  Konumuz ile ilgisi olmasada :
  Mermer tezgah kullanıyor iseniz, yatmadan önce tezgahı zeytinyağı ile yağlayınız. Ertesi sabah yüzeyin bir kısmının yağı emdiğini bazı yerlerin emmediğini göreceksiniz. Kağıt havlu ile emilmemiş yağları sildikten sonra temiz ve yumuşak bir bez ile tezgahı parlatınız. Netice şaşırtıcıdır. Ayda bir yapmayı alışkanlık haline getiriniz.

 3. ellaesa diyor ki:

  Merhabalar,

  Mutfağımızı IKEA’dan yaptırdık ve masif ahşap tezgah aldık. Kurulum esnasında tezgaha tik yağı sürmemiz gerektiğini belirttiler, onun yerine bunu kullanmamız sizce uygun mudur? Bir de ürünü nereden tedarik edebiliriz biliyor musunuz (İstanbul’da)?

  • Murat USTA diyor ki:

   Ben şahsen genelde üretcinin talimatına harfiyen uyanlardanım. Yani tik yağı diyorlarsa tik yağıdır, bir aksilik olursa gidip siz dediniz diyebilirim.Ama yinede bankrai derseniz bence uygundur, pek güzel olur. Aman dikkat: bütün yağları uygularken acele etmeyin, ince katlar halinde ve iyice kurumasını bekliyerek!

   Nerde bulursunuz? BauHaus boya reyonu, Clou marka ürünlerin olduğu reyonda. Tik yağıda aynı adreste.

 4. Feriha Poyraz diyor ki:

  Murat Bey, 3-5 yıldır yazlığın terasında kalmış ahşap, muhtemelen tik ağacından bank çok kötü duruma gelmiş, bu bankı zımparalayıp derin çatlakları ahşap macunu ile doldurup tik yağı sürsek olur mu, yoksa ahşap macunundan sonra vernik mi yapmamız iyi olur? Diğer sorum da yazlığın terasına pegule yaptırdık, ancak maddi imkanlardan dolayı ikinci sınıf ağac kullanıldı, tabi ucuz olduğu için marangoz ince bir vernik atmış biz şimdi bu verniğin üzerine ne sürebiliriz, teşekkür ederim.

  • Murat USTA diyor ki:

   Sn. Poyraz;
   1- Her ikiside olur. Benim tercihim tik yağıdır. Her ikiside her sene uygulama isteyecektir ama vernik daha zor olacaktır.
   2- Bot verniği, veya yat verniği hepsi aynı şeydir. Dış ortam için bir vernik alıp sürebilirsiniz. Yalnız dikkat: Zor olsada inceltmeden, kutudan çıktığı gibi sürünüz. büyük ihtimal 5 yıl gidecektir. Tiner vs. ile inceltirseniz bir sene ancak gidiyor.
   Kolay gelsin

 5. Mustafa Durusoy diyor ki:

  Merhaba,
  Üstadım, ahşap torna kursuna gidiyorum. İki sorum olacak; imalatını yaptığımız tabak, çanak vb. ürünleri ne ile korumamızı ve cilalamamızı önerirsiniz? Diğeri, yoğurdumuzu evde kendimiz yapıyoruz. Acaba yoğurt çalabilecek ahşap kap yapabilir miyim diye düşünüyorum. Ahşaptan yapmamız halinde hangi ağaç uygun olur ve konu ile ilgili tavsiyeleriniz ne olabilir?

  Teşekür ederim.

  • Murat USTA diyor ki:

   Sn. Durusoy;
   Tesadüf ya daha yeni yazdım: Sıvı parafin bu iş için çok uygundur. İkea da satılan bir ürün de var.
   Bakınız:http://www.ahsapatelyesi.com/yazi/mineral-oil-nedir-bebek-yagi-olmasin/
   Yoğurt için eskiden ahşap kullanıldığını biliyorum. Başka seçenekleri yoktu ki. Ama bana biraz müsaade ediniz araştırayım hangi ahşap uygundur.
   Eski bir hamur teknem var kullanıyorum sanırım meşe. Yoğurda gelirmi bilmiyorum.

Leave a Reply