Nis02

Beşik Başlarındaki Saçaklar

Ahşap yapıya başladığınızda en çok kafa yoran konulardan biri, bina boyunca merteklerin uzantısı olarak gelen saçakların, beşik başında nasıl birleşeceği nasıl oluşacağıdır. Aslına çok basit olmasına rağmen bir kere yapmayınca hep zor olarak görünür.

Beşik çatımızın başındaki en son merteğin üzerine, kullanacağımız ahşabın ölçüsüne göre ( Genellikle 4 x 8 cm ) resimdeki gibi kertmeler yapıyoruz. Aks araları, en çok 60 cm olmak üzere.

Buralara bir önceki mertekten gelip, yanlarda kaç cm saçak çıkması yaptık ise, o kadar dışarı çıkacak atkılar çakacağız. Bu parçaları hazırlıyoruz. Özel bir kesim yok. Sadece boyunu hesaplayıp boylarını kesiyoruz.

Son mertekte açtığımız kertmeye oturtup, arka başını bir önceki merteğe yaslıyoruz. Merteğin arkasından 2 adet 8 cm çivi ile çakıyoruz. Kertmenin içinden aşağıya 2 adet 6 cm çivi ile çakıyoruz. Daha üzerinde yürümüyoruz.

İki başının açısı diğer merteklerin iki başının açısı ile aynı olan bir son merteğimiz ( İng: Barge Rafter ) var ki getirip resimdeki gibi atkıların kafasına 2 şer adet 8 cm lik çivi ile çakıyoruz.

Beşik çatımızın iki yanındaki saçak alın tahtalarını yerine çaktığımızda bu son merteğede çakmış olacağız ve o zaman dandik gözüken bu teknik ile beşik başlarındaki saçakların bir anda ne kadar sağlam hale geldiğini göreceğiz.

Artık üzerinde dolaşabilirsiniz.

Beşik çatımızın çatkısı tamam. Ufak tefek diğer detayları, varsa bacayı, diğer atraksiyonları tamamlayınca üzerini örtmeye hazırız.

 • Digg
 • Del.icio.us
 • StumbleUpon
 • Reddit
 • Twitter
 • RSS

No Responses to “Beşik Başlarındaki Saçaklar”

 1. S. T. diyor ki:

  Peki bu teknikle azami saçak uzunluğu ne olabilir?

 2. ymtalu diyor ki:

  Eğer mertekleriniz 5X10 cm ise en çok 40 cm saçak yapabilirsiniz. Mertekler 5×15 ve üzeri ise 60cm saçak yapabilirsiniz. Yüksek rüzgar almayan ve shingle çatı örtüsü kullanılan çatı için. Daha fazla saçak çıkmaları mühendislik hesabı gerektirir. Rüzgar, kar yükleri vs. vs. Çatı örtüsü olarak kullanacağınız malzemenin ağırlığı …..

Leave a Reply

CAPTCHA
*